Martine van der Klauw
(Eind)redacteurHet zonnetje dat door het tentdoek schijnt, het geluid van zingende vogels, in de buitenlucht ontbijten met verse croissantjes. Daarom houd ik zo van kamperen!

Het is je vast niet ontgaan dat Jos vorige week in Praag was. Een prachtige stad waarvan hij volop heeft genoten. Maar Tsjechië heeft meer te bieden. In dit artikel tippen wij 5 steden in Tsjechië die minder druk, maar zeker niet minder mooi zijn dan de hoofdstad.
Op zo’n vijftig kilometer van Praag torent Mělník hoog boven het landschap uit. Bij het kasteel heb je een prachtig uitzicht over de omgeving, waar de Elbe en de Moldau samenkomen. Vooral bij zonsondergang is het panorama indrukwekkend.
Wat deze plek extra interessant maakt zijn de wijngaarden. Al sinds de negende eeuw wordt hier wijn verbouwd en de kwaliteit zit duidelijk in de lift. Ook interessant is het netwerk van ondergrondse gangen, die toch voor een andere belevenis zorgen dan de standaard stadswandeling.
Loket ziet eruit alsof het rechtstreeks uit een filmdecor komt. En dat klopt ook: scènes uit de Bond-film ‘Casino Royale’ werden hier opgenomen.
Het stadje ligt op een rots en wordt bijna volledig omringd door de rivier de Eger. De burcht torent overal bovenuit en de straatjes zijn precies zo charmant als je hoopt: smal, geplaveid en vol verrassende hoekjes. Kortom, Loket is compact en ideaal voor een korte stop die waarschijnlijk langer duurt dan gepland.
In het noordoosten ligt Štramberk, ook wel het ‘Moravische Bethlehem’ genoemd. Zodra je er rondloopt begrijp je waarom. Houten huizen, heuvels en geplaveide straatjes zorgen voor een bijna nostalgische sfeer. Boven de stad staat de Trúba-toren, waar je wordt beloond met uitzicht dat vooral in de ochtendmist indrukwekkend is.
Daarnaast staat het stadje bekend om zijn lokale lekkernij, de ‘Štramberkse oren’, een traditioneel koekje met zoete vulling. Voor wie op zoek is naar een bijzondere ervaring is er de mogelijkheid om een bierbad te nemen.
Znojmo ligt spectaculair boven de rivier de Dyje, vlak bij de Oostenrijkse grens. Dit is wijngebied pur sang. Combineer dat met historische straatjes en uitzicht over wijngaarden en je snapt waarom fotografen hier blij worden. Overigens heeft ook Znojmo een uitgebreid netwerk van middeleeuwse gangen, wat een extra mysterieuze dimensie toevoegt aan je bezoek.
Extra pluspunt: je zit hier direct bij Nationaal park Podyjí. Perfect voor een dag fietsen of wandelen tussen bossen en rivierlandschappen.
Geen rotsen of hoogteverschillen bij Třeboň (foto boven dit artikel), maar water. Veel water. Deze stad ligt midden in een landschap van vijvers en meren en voelt daardoor totaal anders dan de rest. Het centrum is compact en sfeervol, met een kasteel als middelpunt.
Daarnaast is Třeboň een kuuroord. Kom je hier, dan is ontspannen eigenlijk verplicht. Al is fietsen of wandelen langs het water ook aan te raden.
Foutje gezien? Mail ons. Dat stellen we zeer op prijs!